Class of 2008

F&ES Class of 2008

Class of 2008 Photo Caption

Front Row: Dominique Gilbert, Caitlin Cusack, Angelica Afanador Ardila, Jorge Figueroa, Kelsey Kidd, Korinti Recald, Lili Pirbazari, Shanti Karanjit, Syeda Mariua Absar, Paula Randler, Angela Rutherford, Xianhang Zhou, Caroline Raisler, Amy Heinemann, Catherine Salipante-Zaidel

2nd Row: Christopher Yuan-Farrell, Naoko Maruyama, Peyton Smith, Lu Sun, Yangjing Huang, Tingting Quan, Marcia Cleveland, Jing Su, Yi-Den Lin, Carolina Zambrano Barragan, Joshua Gange, John Nixon III, Georgia Basso, Mark Sloan, Genevieve Biggs

3rd Row: Jing Li, Jihoon Min, Adrian Deveny, Chisato Tomimura, Andrea Gelatt, Laura Alex Frye-Levine, Lisa Leombruni, Rita Hudetz, Heather Coleman-McGill, Annette Bellafiore, Natalie Ceperley, Jeffrey Ross, Tara Moberg, Zachary Parisa, Nigel Gurnett

4th Row: Jeffrey Chatellier, Kristin Hesser, Thomas Hodgman, Jorge Bentin, Sergio Pineda, Chung-En “John” Liu, Sara Bushey, Ramon Olives-Gastelum, Benson Gabler, Jennie Nolon, Kimpton Cooper, Angela Lott, Bella Gordon, Jessica Boehland, Lauren Hopkins, Jennifer McIvor, Innocent Liengola, Meg Arenberg, Poorva Gupta, Eden Rotenberg

5th Row: Emmanuel Blankson, Michael Davies, Mark Kasinskas, Peterson Olum, Jennifer Lewis, Luz Alicia Calle, Anshuman Tiwari, Lucas Knowles, Audrey Davenport, Baruani Mshale, Yong Zhao, Jason Weiner, Teresa Sarroca, Micha Rahder, John Paul Jewell, Rebecca Barnes, Brenna Vredeveld, Julie Witherspoon, Maung Moe Myint

6th Row: Frank Patrick Holmes, Achim Halpaap, Scott Laeser, Andrew Mackie, Erik Winegar, Tae Weng, Stuart Murray, Qi Feng Lin, Jed Holtzman, Jaime Carlson, Ezekiel Hausfather, Agha Ali Akram, Robert White, Thomas James, Kyle Meister, Matthew Oden, Daniel Peerless, Michael Robertson, Yuliya Shmidt, Obinna Aduba, Sam Price, Vin Conti, Gerald Bright, Adam Melnick, Anton Chiono, Joshua Berman, Obidinna Ezezika

Small Photo: Troy Hill, Jamie Spivey, Terry Unger, Duncan Cheung, Aarjan Dixit, Meredith Sattler, Beth Mburu

Not Pictured: Devorah Ansel, Zachary Christie, Catherine Rawson, Ashley Roberts, Jeremy Shays, Daniel Tesini

Class of 2008 Officers

Agents
Ms. Sara Bushey Ohrel, M.E.M.
Mr. Obidimma C. Ezezika, M.E.M.
Mr. John Whitney Nixon III, M.E.M.
Mr. Jason Adam Weiner, M.E.M.

Secretaries
Ms. Angelica M. Afanador Ardila, M.E.M.
Ms. Kelsey C. Kidd Wharton, M.E.Sc.

Class of 2008 List

Mr. Obinna Lebechukwu Aduba, M.E.M.
Ms. Angelica M. Afanador Ardila, M.E.M.
Mr. Agha Ali Akram, M.E.M.
Ms. Devorah Ancel, M.E.M.
Ms. Avery Christian Anderson, M.E.M.
Branton T. Barton, Ph.D. ‘10
Ms. Georgia Basso, M.E.Sc.
Ms. Annette Neilson Bellafiore, M.E.Sc.
Mr. Jorge A. Bentin, M.E.M.
Joshua A. Berman, Esq., M.E.Sc.
Ms. Genevieve Edward Labarth Biggs, M.E.M.
Mr. Seth Binder, M.Phil.
Mr. Emmanuel Robert Blankson, M.E.M.
Ms. Jessica Erin Boehland, M.E.M.
Mr. Gerald Wallace Bright, Jr., M.E.Sc.
Ms. Sara Bushey Ohrel, M.E.M.
Ms. Rayna Hake Caldwell, M.E.M.
Ms. Margaret Woolsey Carmalt, M.F.
Ms. Natalie Claire Ceperley, M.E.Sc.
Mr. Duncan Hin-Shing Cheung, M.E.M.
Mr. Anton Aleksandar Chiono, M.F.S.
Mr. Zachary D. Christie, M.E.M.
Mr. Christopher E. Clement, M.E.M.
Marcia J. Cleveland, Esq., M.E.M.
Mr. Vincent William Conti, M.E.M.
Mr. Kimpton Matthew Cooper, M.E.M.
Ms. Caitlin Carey Cusack, M.F.
Mr. Michael Allen Davies, M.E.M.
Ms. Kara N. DiFrancesco, M.E.M.
Mr. Aarian Dixit, For.
Mr. Obidimma C. Ezezika, M.E.M.
Mr. Jorge Rafael Figueroa, M.F.
Mr. Brent Regan Frey, M.Phil.
Ms. Laura Alexandra Frye-Levine, M.E.Sc.
Mr. Joshua Joseph Gange, M.E.M.
Andrew E. Gelatt, Esq., M.E.Sc.
Mr. Nigel Thomas Gurnett, M.E.M.
Mr. Ezekiel Jon Hausfather, M.E.M.
Ms. Amy Rebekah Heinemann, M.E.M.
Ms. Kristin Lynn Hesser, M.E.M.
Mr. Troy Derek Hill, M.E.Sc.
Mr. Frank Patrick Holmes III, M.E.M.
Ms. Lauren Ashlee Hopkins, M.E.M.
Ms. Olivia H. Kaplan, M.E.M.
Ms. Shanti Karanjit, M.E.M.
Mr. Mark Benedict Kasinskas, M.F.
Mr. Kelsey C. Kidd Wharton, M.E.Sc.
Mr. Lucas Porter Knowles, M.E.M.
Mr. Scott Robert Laeser, M.E.M.
Ms. Poorva Lalbhai, M.E.M.
Mr. Daniel J. Leistra, M.E.M.
Mr. James Edwin Leslie, M.E.Sc.
Ms. Jennifer Ann Lewis, M.E.M.
Ms. Jing Li, M.E.M.
Ms. Xuanyi Li, M.E.M.
Mr. Innocent B.L.M. Liengola, M.E.M.
Mr. Qi Feng Lin, M.E.Sc.
Ms. Yi-Wen Lin, M.E.M.
Ms. Angela Felicia Lott, M.E.M.
Mr. Andrew James Mackie, M.E.M.
Ms. Mira Lee Manickam, M.E.Sc.
Ms. Naoko Maruyama, M.E.M.
Ms. Beth Phyllis Wanjiru Mburu, M.E.M.
Ms. Jennifer Ann McIvor, M.E.M.
Mr. Kyle Kitson Meister, M.F.
Mr. Adam Murphy Melnick, M.E.M.
Ms. Katherine Jean Mertes, M.E.Sc.
Mr. Jihoon Min, M.E.Sc.
Mr. Baruani Idd Mshale, M.E.Sc.
Mr. Stuart Cameron Murray, M.E.M.
Mr. Maung Moe Myint, M.F.
Mr. John Whitney Nixon III, M.E.M.
Ms. Jennie Cross Nolon, M.E.M.
Mr. Matthew Robert Oden, M.E.M.
Mr. Peterson Ouma Olum, M.E.Sc.
Mr. Daniel Robert Peerless, M.E.M.
Ms. Cornelia Cooper Pinchot, M.F.
Mr. Sergio Roberto Pineda, M.E.M.
Mr. Samuel Pearsall Price, M.F.
Ms. Tingting Quan, M.E.M.
Ms. Jamie M. Quigg, M.E.M.
Ms. Micha Louise Rahder, M.E.Sc.
Ms. Paula Bridget Randler, M.E.M.
Ms. Catherine Frances Miner Rawson, M.E.M.
Ms. Korinti Zofia Recalde, M.E.M.
Mr. Jonathan Lars Richardson, M.Phil.
Ms. Ashley E. Roberts, M.E.M.
Mr. Michael John Robertson, M.E.M.
Edan Rotenberg, Esq., M.E.M.
Ms. Angela Colleen Rutherford, M.E.Sc.
Ms. Teresa Sarroca, M.F.
Ms. Sahila Seshia Galvin, M.Phil.
Ms. Jeramy Alice Shays, M.E.M.
Ms. Yuliya Schmidt, M.E.Sc.
Mr. Mark Stritzel Sloan, M.F.
Ms. Ashly Peyton Smith, M.E.Sc.
Ms. Jing Su, M.E.M.
Ms. Colleen Robin Sullivan, M.E.M.
Ms. Lu Sun, M.E.Sc.
Mr. Daniel David Tesini, M.F.
Mr. Anshuman Tiwari, M.E.M.
Ms. Chisato Tomimura, M.F.S.
Ms. Terry Michelle Unger, M.E.M.
Ms. Brenna Elizabeth Vredeveld, M.E.Sc.
Mr. Jason Adam Weiner, M.E.M.
Mr. Erik Timothy Winegar, M.E.M.
Ms. Julie Lynn Witherspoon, M.E.M.
Ms. Na Xu, M.Phil.
Ms. Catherine Salipante Zaidel, M.E.M.
Ms. Carolina Gabriela Zambrano Barragan, M.E.M.
Ms. Xinwei Zhang, M.E.M.
Mr. Yong W. Zhao, M.E.Sc.
Ms. Xiahong Zhou, M.E.M.
Share this page: