Class of 2007

F&ES Class of 2007

Class of 2007 Photo Caption

Front Row: Erin Barnes, Laura Robertson, Cornelia Cooper Wells Pinchot, Maya Leonard-Cahn, Jenna Bourne, Yves Paiz Merino, Kerry Dooley, Sarah Percy, Dawn Lippert, Adolfo Vinicio Linares, Vinitha Sivarajan, Heather Arrowood, Tina O’Connell, James Nordgren

2nd Row: Amanda Sahl, Shani Harmon, Stephanie Ogburn, Abby Letzter, Rayna Caldwell, Tracy Monique Magellan, Monisha Gangopadhyay, T. Colleen Morgan, Xinwei “Becky” Zhang, Catherine Benson, Krishna Roka, Hanqian “Sabrina” Zhang, Brandi Colander, Richard Campbell

3rd Row: Hannah Murray, Todd Gartner, Susan Marriott, Elizabeth Pickett, Colleen Sullivan, Rachel Wilson, David DeVooght, Karen Stamieszkin, Camille Rebelo, Ruoting Jiang, Olorunfemi Adetona, Qian Fang

4th Row: Amanda Cowan, Margaret Carmalt, Rebecca Watters, Rugemeleza Nshala, Kate Neville, Lei Lei, M. Rhead Enion, Suzanne Oversvee, Melody Ocloo, Jinlong “Marshall” Wang, Nadav Tanners

5th Row: Valentina Giannini, Laura Jensen, Marisa Camargo, Cassie Flynn, Beth Moore, Emily Enderle, Terry Baker, Sara Smiley Smith, Ariane Lotti, Jason Insdorf, Tomas Delgado, Nathan Reagle, Kara DiFrancesco, Jun Song, Brigid Curry, Pedro Piris Cabezas

6th Row: Maria Martin, Johanna Zetterberg, Aja DeCoteau, Rachelle Gould, Tamara Muruetagoiena, Kevin Lauterbach, Daniel Leistra, James Leslie, Alexander DeWire, Derrick Dease, Scott Berendt, Tenley Wurglitz, J. Brandon Berkeley, Joanna Carey, Jules Opton-Himmel, Nalin Srivastava, Christropher “Fox” Kral, Changming Yan, Sara Eisenstat, Kwok Loon Chan, Galbadrakh Davaa

7th Row: Claudia Barrera, Carola Borja, Christopher Clement, Judith Preston, Roderick Bates, Brandon Whitney, Avery Anderson, Alark Saxena, Punit Lalbhai, David Manor, Charlotte Kaiser, Sonam Wangchuck, Jamie Howland, Austin Whitman

8th Row: Meleah Houseknecht, Linda Chhay, Daniel Geballe, Christopher Craig, Steven Brady, David Griffith, Mira Manickam, James McConaghie, Marc Hiller, Justin Westrum, Christopher McManus, Zachary Donohew

Small Class Photo: Front – Xuanyi Li, Olivia Kaplan, Kathryn Woodruff, Choony Kim, Claire Gagne, Laura Washington, Arthur Middleton; Back – Matthew Quinlan, Charlie Lilu,, Matthew Brewer, Gordon Clark, Michael Perlmutter, Adrian Cerezo

Not Listed: Anamaria Aristizabal, Christopher Adin, Rachel Goldwasser, Matthew Malone, Mackenzie Schoonmaker, Deborah Spalding

Class of 2007 Officers

Agents Mr. Terry Tyrone Baker, M.F.
Ms. Cassie Leigh Flynn, M.E.M.

Secretaries Ms. Rosalie E. Kerr, M.E.Sc.

Class of 2007 List

Mr. Olorunfemi Tosin Adentona, M.E.M.
Ms. Anamaria Aristizabal, M.E.M.
Ms. Heather C. Arrowood, M.E.Sc.
Mr. Christopher G. Aslin, M.E.M.
Mr. Terry Tyrone Baker, M.F.
Ms. Erin Argyle Barnes, M.E.M.
Ms. Claudia Patricia Barrera, M.E.M.
Mr. Roderick Stewart Bates, M.E.M.
Ms. Catherine Shannon Benson, M.E.Sc.
Mr. Scott Jason Berendt, M.E.Sc.
Ms. Jane Brandon Berkeley, M.E.Sc.
Ms. Carola A. Boria Osorio, M.E.M.
Ms. Jenna Elizabeth Bourne, M.E.M.
Ms. Maura M. Bozeman, M.Phil.
Mr. Steven Patrick Brady, M.E.Sc.
Mr. Matthew Douglas Brewer, M.F.
Mr. Pedro Piris Cabezas, M.E.M.
Ms. Marisa Camilher Camargo, M.E.M.
Mr. Richard Walter Campbell, M.F.
Ms. Joanna Catherine Carey, M.E.Sc.
Mr. Adrian Cerezo Caballero, M.E.Sc.
Mr. Kwok Loon Chan, M.E.M.
Ms. Linda Chhay Geballe, M.E.M.
Mr. Gordon Clement Clark, M.E.M.
Ms. Brandi Adele Colander, M.E.M.
Ms. Amanda Moss Cowan, M.E.M.
Mr. Christopher P. Craig, M.F.
Ms. Bridgit Theresa Curry, M.E.M.
Mr. Galbadrakh Davaa, M.E.M.
Mr. Derrick Arness Dease, M.E.M.
Ms. Aia Kateria DeCoteau, M.E.M.
Mr. Tomas Alfredo Delgado, M.E.M.
Mr. David D. Devooght, M.E.M.
Mr. Alexander Maitland DeWire, M.E.M.
Mr. Zachary Robert Donohew, M.E.Sc.
Ms. Kerry Jo Walsh Dooley, M.F.S.
Ms. Sarah Michelle Eisenstat, M.E.M.
Ms. Susan Jean Ely, M.E.Sc.
Ms. Emily Dawn Enderle, M.E.M.
Mr. Michael Rhead Enion, M.E.M.
Ms. Eliza Huger Eubank, M.E.M.
Ms. Qian Fang, M.E.M.
Ms. Beth Jamie Feingold, M.E.Sc.
Ms. Cassie Leigh Flynn, M.E.M.
Mr. Oscar Enrique Franco, M.E.M.
Ms. Claire Maile Gagne, M.E.M.
Ms. Manisha Gangopadhyay, M.E.M.
Mr. Todd Michael Gartner, M.F.
Mr. Daniel W. Geballe, M.E.M.
Ms. Valentina Luisa Giannini, M.E.M.
Ms. Rachel Aslin Goldwasser, M.E.M.
Ms. Rachelle Kathryn Gould, M.F.S.
Mr. David Richmond Griffith, M.E.Sc.
Ms. Xuemei Han, M.Phil.
Mr. Shani S. Harmon, M.E.M.
Ms. Ellen B. Hawes, M.F.
Mr. Marc Adam Hiller, M.F.
Ms. Meleah Nelson Houseknecht, M.E.M.
Mr. James Arthur Howland, M.E.M.
Mr. Jason Wade Insdorf, M.E.M.
Ms. Laura Brooke Jensen, M.E.M.
Katrina K. Jessoe, M.Phil., Ph.D. ‘09
Ms. Ruoting Jiang, M.E.Sc.
Ms. Charlotte Jerome Kaiser, M.E.Sc.
Mr. Dayananda J. Kariyawasam, D.F.E.S.
Holly P. Keltner, M.Phil., Ph.D. ‘10
Ms. Rosalie E. Kerr, M.E.Sc.
Ms. Choony Kim, M.E.M.
Ms. Kyounghee Kim, M.Phil.
Mr. Christopher James Kral, M.E.M.
Mr. Punit Sanjay Lalbhai, M.E.Sc.
Mr. Kevin A. Lauterbach, M.E.Sc.
Ms. Lei Lei, M.E.M.
Ms. Maya Leonard-Cahn, M.E.Sc.
Ms. Abigail Leigh Letzter, M.E.M.
Mr. Michael James Lichtenfeld, M.E.M.
Mr. Adolfo V. Linares Reynoso, M.E.M.
Ms. Dawn Samantha Lippert, M.E.M.
Mr. Charlie Chi Liu, M.E.Sc.
Ms. Ariane Elizabeth Lotti, M.E.M.
Ms. Tracy Monique Magellan, M.E.Sc.
Mr. Matthew Alan Malone, M.E.M.
Mr. David Manor, M.E.M.
Ms. Susan Mary Marriott, M.E.M.
Ms. Maria Martin Rodrigues-Ovelleiro, M.E.M.
Mr. John Bailey McCallum, M.E.M.
Mr. James Brian McConaghie, M.E.Sc.
Mr. Christopher Paul McManus, M.E.M.
Mr. Arthur Dehon Middleton, M.E.M.
Ms. Beth Litwin Moore, M.E.M.
Ms. Teresa Colleen Morgan, M.E.M.
Ms. Hannah Virginia Murray, M.F.
Ms. Tamara Muruetagoiena, M.F.S.
Ms. Kathryn Joanne Neville, M.E.Sc.
Mr. James F. Nordgren, M.E.M.
Mr. Rugemeleza A. K. Nshala, M.E.M.
Ms. Melody Esiawonam Ocloo, M.E.M.
Ms. Tina Leonard O’Connell, M.E.M.
Ms. Stephanie Paige Ogburn, M.E.Sc.
Mr. Kevin Patrick Ogorzalek, M.E.Sc.
Mr. Jules Theo Opton-Himmel, M.E.M.
Ms. Suzanne Elise Oversvee, M.E.M.
Mr. Yves C. Paiz Merino, M.E.Sc.
Ms. Sarah Beth Percy, M.E.M.
Mr. Michael Perlmutter, M.E.M.
Ms. Catherine Hyde Picard, M.Phil.
Ms. Elizabeth Anne Pickett, M.E.Sc.
Ms. Judith Carleton Preston, M.E.M.
Mr. Matthew Dale Quinlan, M.F.
Mr. Nathan Zane Reagle, M.F.S.
Ms. Camille Maria Rebelo, M.E.M.
Ms. Laura Marie Robb, M.Phil.
Ms. Laura Beth Robertson, M.E.M.
Mr. Krishna Bahadur Roka, M.F.
Ms. Amanda Beth Sahl, M.E.Sc.
Mr. Alark Saxena, M.E.M.
Ms. Mackenzie S. Schoonmaker, M.E.M.
Han Shi, M.Phil., Ph.D. ‘10
Ms. Evelyn Xiomara Silva, M.E.M.
Ms. Vanitha Sivarajan, M.E.M.
Ms. Sara E. Smiley Smith, M.E.Sc.
Mr. Jun Song, M.E.M.
Mr. Nalin Kumar Srivastava, M.E.M.
Ms. Karen S. Stamieszkin, M.E.Sc.
Mr. Nadav Elan Tanners, M.E.M.
Mr. Christopher G. Thompson, M.E.Sc.
Ms. Kathryn A. Tipple, M.E.M.
Mr. Steven Alan Wallander, M.Phil.
Mr. Jinlong Wang, M.E.M.
Mr. Sonam Wangchuck, M.E.Sc.
Ms. Laura Shani Washington, M.E.M.
Ms. Rebecca Janet Watters, M.E.Sc.
Mr. Justin P. Westrum, M.E.M.
Mr. Austin Flint Whitman, M.E.M.
Mr. Brandon Clark Whitney, M.E.Sc.
Ms. Rachel Susan Wilson, M.E.M.
Ms. Tenley E. Wurglitz, M.E.M.
Mr. Changming Yan, M.E.M.
Ms. Johanna Avery Zetterberg, M.E.M.
Mr. Hanqian Zhang, M.E.M.
Share this page: