Class of 2002

F&ES Class of 2002

Class of 2002 Photo Caption

Top Row: Shafqat Hussain, Andrew Niccolai, Lisa Smith, Shane Duigan, Matthew Morrison, Beth Cullen, P. Nikki Aronhalt, Robyn Smith, Adam Wolfensohn, Martin Mador

7th Row: Sarah Osterhoudt, Justin Ruben, Vic Edgerton, Robert Wolf, Nathan Hart, Brett Greene, P.J. Deschenes, Dmytro Glaskov, Jan Stewart, Douglas Morton, Clayt Lauder, Elizabeth Ban, Phillip Rigdon

6th Row: Maria Ana de Ryck, Yemeserach Tessema Megenasa, Akiko Kawaguchi, Sarah Wakefield, Laura Meadors, Madeleine Weil, Aspasia Alexandra Dimizas, Elizabeth Jones, Jill Ferguson, Larisa Grawe, Elizabeth Rowls, Catherine Bottrill, Paul-Bendiks Walberg, Christopher Nelson, Adrian Camacho, Gwenlyn Busby, Kimberly Danley, Joshua Zaffos, marc Stern.

5th Row: Cintra Agee, Suzanne Sessine, Molly Kate Giese, Rebecca Brown, Exizabeth Levy, Tierney Kelly, Heather Richards, Corey Wisneski, Heidi Binko, Ryan Bennett, Rebecca Jenson, David Howlett, Dylan Taylor, Amy Hughes, Cassie Hays, Stephanie Perles, Derik Frederiksen, holding Ella Frederiksen, Neal Etre, Kelly Droege, Jay McLaughlin

4th Row: Bunny, Nalini Rao, Kim Thurlow, Guoqian Wang, Su Jin Hwang, Xing Liu, Naoko Nakagawa, Rebecca Frederick, Curtis Robinhold, Christian Bingelli, Sarah Canham, Catherine Ashcraft, Robin Kreisberg, Nancy Tzu-chien Kong, Lisa max

3rd Row: Rebecca Rundquist, Erika Diamond, Kendra Kinscherf, Hui-Ju Wu, Romano Zampierollo-Rheinfeldt, John Homan, Viviana Araneda Urbina, Rutu Dave, Natsuko Nakano, Youngah Bae, with Sang-Hyun Park (in front), Jennifer Linn, Karen Manasfi, Steve Doe, Takaaki Fuiwara, Alejandro Flores Arocha, Colleen Ryan, with Worlf, Travis Dynes

2nd Row: Carrie Magee, Shimako Takahashi, Kazumi Nakayama, Shalini Gupta, Mahua Achaarya, Kensuke Fuse, María Paola Amador, César Alcácer Santos

1st Row (seated): Kimberly Awbrey, holding Isabel Awbrey Pitman, Michael DeBonis, with Star, Eirivelthon Santos Lima, David Vexler, Rachel Fertik, Roberto Frau, Becky Tavani, Hatsy Moore, with Daisy, Philip Marshall, Citlali Cortés-Montaño, John Bradley Hunter, John Potter, with Spot
Front: Michael Funaro, holding Danna Beisembaeva, Zhanna Beisembaeva

Small Picture: Erin Gray, Ramsay Ravenel, Rachel Roth, Safie Beckham, Barbara Bamberger, Emily Noah, Elizabeth Alves, Greg Mclaughlin, Dimos Anastasiou

Class of 2002 Officers

Agents
Mr. Peter Jon Deschenes, M.E.M.
Mr. John Francis Homan IV, M.E.M.
Ms. Elizabeth Robertson Levy, M.E.M.
Ms. Laura Phyllis Meadors, M.E.Sc.

Secretaries
Ms. Catherine Cecilia Bottrill, M.E.M.
Mr. Roberto J. Frau, M.E.M.

Class of 2002 List

Ms. Mahua Acharya, M.E.M.
Ms. Cintra Cady Agee, M.E.M.
Mr. Cesar Alcacer Santos, M.E.M.
Ms. Sherry Marin Atlman, M.E.M.
Ms. Elizabeth Elsie Alves, M.E.M.
Ms. Maria Paola Amador, M.E.M.
Mr. Dimos Panayiotis Anastasiou, M.E.M.
Ms. Vivana Araneda Urbina, M.E.M.
Ms. Nikki Aronhalt, M.E.M.
Ms. Catherine Marine Ashcraft, M.E.Sc.
Ms. Kimberley M. Awbrey, M.E.M.
Ms. Youngah Bae, M.E.M.
Ms. Barbara J. Bamberger, M.E.M.
Ms. Elizabeth Joy Ban, M.E.M.
Ms. Russell C. Barbour, D.F.E.S.
Ms. Sofie Nottoli Beckham, M.F.
Ms. Zhanna Kair Beisembaeva, M.E.M.
Mr. Christian H. Binggeli, M.F.S.
Ms. Heidi L. Binko, M.E.M.
Ms. Catherine Cecilia Bottrill, M.E.M.
Ms. Gwenlyn Monica Busby, M.E.Sc.
Mr. Adrian Camacho, M.F.S.
Ms. Sarah Anne Canham, M.F.S.
Mr. Liam Morgan Carr, M.F.S.
Ms. Yenyen Felicia Chan, M.E.M.
Mr. James Emmons Coleman, M.E.M.
Mr. Jamus Dan Foley Collier, M.E.Sc.
Ms. Citlali Cortes-Montano, M.F.
Ms. Elizabeth Sutton Cullen, M.E.M.
Ms. Kimberly Day Danley, M.E.M.
Mr. Michael Anthony DeBonis, M.F.
Mr. Peter Jon Deschenes, M.E.M.
Ms. Erika Sloane Diamond, M.E.Sc.
Mr. Kelly Moran Droege, M.F.
Mr. Shane Patrick Duigan, M.F.
Mr. Travis Leigh Dynes, M.E.Sc.
Mr. Matthew W.R. Eddy, M.F.S.
Ms. Christiane Ehringhaus, M.S., Ph.D. ‘05
Ms. Aliya Yasmine Ercelawn, M.E.S.
Mr. Neal Alfred Etre, M.E.M.
Mr. Timothy John Farnham, For, Ph.D. ‘ 02
Mr. Scott Collins Fenimore, M.E.M.
Ms. Jill Elizabeth Ferguson, M.E.M.
Ms. Rachel Margaret Fertik, M.E.M.
Mr. Alejandro Flores Arocha, D.F.E.S.
Mr. Roberto J. Frau, M.E.M.
Ms. Rebekah E. Frederick Snyder, M.E.M.
Mr. Derik R. Frederiksen, M.E.M.
Mr. Takaaki Fujiwara, M.E.M.
Mr. Michael Edward Funaro, M.E.M.
Mr. Kensuke Fuse, M.E.M.
Ms. Molly Kate Giese, M.F.S.
Mr. Dmytro Sergeevich Glazkov, M.E.M.
Ms. Erin Wingfield Gray, M.E.M.
Mr. Brett Travis Greene, M.E.Sc.
Ms. Shalini Gupta, M.E.M.
Mr. Nathan Hale Hart, M.E.M.
Ms. Iona Fairlight Hawken, M.E.M.
Ms. Cassie M. Hays, M.E.Sc., Ph.D. ‘09
Mr. Nicholas Holland, M.F.
Mr. John Francis Homan IV, M.E.M.
Mr. David Scott Howlett, M.F.S.
Ms. Amy Smith Hughes, M.E.M.
Mr. John Bradley Hunter, M.F.
Shafqat Hussain, M.E.M., Ph.D. ‘09
Ms. Sujin Hwang, M.E.M.
Elizabeth R. Jones, M.E.Sc., Ph.D. ‘08
Mr. Neel Kamath, M.E.M.
Ms. Akiko Kawaguchi, M.E.M.
Ms. Tierney Ann Kelly, M.E.Sc.
Ms. Kendra Ashley Kinscherf, M.E.M.
Ms. Nancy Tzu-Chien Kong, M.E.M.
Ms. Robin Kriesberg, M.E.M.
Mr. Timothy James Lasocki, M.E.M.
Mr. Clayt DeMotte Lauter, M.E.M.
Ms. Elizabeth Robertson Levy, M.E.M.
Mr. Eirivelthon Santos Lima, M.F.
Ms. Jennifer Morgan Linn, M.E.M.
Ms. Xing Liu, M.E.M.
Mr. John Pullman Longstreth, M.E.M.
Ms. Robyn Smith Luhning, M.E.M.
Mr. Martin L. Mador, M.E.M.
Ms. Karen Manasfi, M.E.M.
Ms. Siti Nissa Mardiah, M.E.M.
Ms. Cheryl Lynn Margoluis, M.S.
Mr. Philip Marshall, M.E.Sc.
Mr. Alfred Joseph May Jr., M.F.S.
Ms. Janet Marion McGarry, M.E.M.
Mr. Gregory Paul McLaughlin, M.E.M.
Mr. Jay Thomas McLaughlin, M.F.
Ms. Laura Phyllis Meadors, M.E.Sc.
Ms. Yemeserach T. Megenasa, M.E.M.
Mr. Jon Miceler, M.E.M.
Mr. Matthew Alan Morrison, D.F.E.S.
Mr. Douglas C. Morton, M.F.S.
Mr. Jeffery Alan Morton, M.E.M.
Ms. Natsuko Nakano, M.E.Sc.
Ms. Kazumi Nakayama, M.F.S.
Mr. Christopher David Nelson, M.E.M.
Andrew M. Niccolai, M.F., Ph.D. ‘09
Ms. Melissa Smith Niccolai, M.F.
Ms. Emily Dawn Noah, M.E.Sc.
Rachel S. Novick, M.F.S., Ph.D. ‘ 08
Ms. Susan Kristen Nunnally, M.E.Sc.
Ms. Sarah Rae Osterhoudt, M.E.M.
Ms. Stephanie Jean Perles, M.E.M.
Ms. Elizabeth R. Poppe, M.E.M.
Mr. John Woods Potter, M.F.
Ms. Nalini Sivapriya Rao, M.E.Sc.
Mr. Ramsay Michel Ravenel, M.F.
Ms. Heather Marie Richards, M.E.M.
Mr. Philip H. Rigdon, M.F.
Mr. Justin Alexander Ruben, M.E.M.
Ms. Rebecca Jane Rundquist, M.E.M.
Ms. Colleen M. Ryan, M.F.
Ms. Carrie Magee Sargeant, M.F.
Ms. Suzanne Elaine Sessine, M.E.M.
Marc Jonathan Stern, M.E.Sc., Ph.D. ‘06
Mr. Ian Craig Steward, M.F.
Dr. Shimako Takahashi, M.E.M.
Ms. Rebecca Ann Tavani, M.F.
Mr. Dylan Wendell Taylor, M.F.
Ms. Kim Elizabeth Thurlow, M.E.Sc.
Ms. Julie L. Velasquez Runk, M.S., Ph.D. ‘05
Mr. David James Vexler, M.E.M.
Ms. Sarah Wakefield Adhya, M.E.M.
Mr. Paul B. Walberg, M.E.M.
Ms. Rebecca Mary Weidman, M.E.M.
Ms. Madeleine Renee Weil, M.E.M.
Ms. Corey Leslie Wisneski, M.E.M.
Mr. Robert Lehnert Wolf, M.E.M.
Mr. Adam Robert Wolfensohn, M.E.M.
Ms. Hui-Ju Wu, M.E.Sc.
Mr. Joshua Samuel Zaffos, M.E.M.
Mr. R. Zampierollo-Rheinfeldt, M.E.M.
Share this page: