Class of 2001

F&ES Class of 2001

Class of 2001 Photo Caption

Top Row: Qian Zhu, Nicholas Holland, Valerie Fraser, Matthew W.R. Eddy

8th Row: Aliya Ercelawn, Mari Morikawa, Pradeep Kurukulasuritja, Neel Kamath, Scott Smith, Stephanie Hanna Jones, Cow, Allison Willcox, Sherry Marin, Lisa R. Schulman, Mark Wishnie

7th Row: Sandy Chan, Marina Sekine, Greg Jones, Ray K. Wan, Peter Hill, Barry Ross Muchnick, Gregg Serenbetz, Elizabeth F. Stewart, Alexandra C.M. Baillie, Pia Kohler, Jonathan Padwe

6th Row: C. Lincoln Vaughn, Heather Cabrera, Richard Emil Sappe, Liana G. Reilly, Mary Elizabeth Ford, James W. Woodworth Jr., Maud Sandbo, Kerry Cesareo, Matthew Clark, Andrew Christopher Oishi, Ashley G. Lanfer, Katy Guimond, Smita Malpani, Matthew Hollamby, Roberta P. Elias, Laura Letson, Bob Powell

5th Row: Rick Fox, Bruce Westerman, Michael S. Sterner, Aya Hirata, Melissa Slotnick, Georgia Norma Silvera, Shimona Annoor Quazi, Yujun Zhang, Omari O. Ilambu, Jeffery Morton, Kim Ziegelmayer, Princess Kristal Racasa Aliyas, Chris Nyce, Jeff Luoma

4th Row (standing): Dechen Dorji, Anna Tikina, Christopher J. Losi, Marjorie Huang, Andrea B. Brewer, Lianne Fisman, Lisbet B. Kugler, Rusaslina Idrus, Dong-Young Kim

3rd Row (sitting): Anna Birgitta Viggh, Luis Gustavo Rodriguez, Adriana Casas, Marcela Beatriz Bocchetto, Adam S. Chambers, Cordalie Benoit with Laika, Kristen Ohlson, Calvin E. Kiehn, Diane Russell, Chie Nakaniwa, Kristen V. Michaelides, Mariana M. Upmeyer, John Daly

2nd Row: Sally Nunnally, Deki Yonten, Karma Yangzom, Karma K. Chhimi, Eden A. Enclona, David S. Ellum with Tacoma, Jennifer (Jenosha) Osha with Vida, Leigh Cash with Fonzie and Tango, Ramsay M. Ravenel, Jenny Grimm, Uromi Manage Goodale, Jane E. MacLellan, Tracy Alane Scheffer, Lech Naumovich, Joshua H. Wilson

Bottom Row: Yenyen Felicia Chan, Siti Nissa Mardiah holding Dihavan Amran, Mana Claudia Fandino, Noriko Oshima, Rajendra Kumar Caini, Eugene Carmichael Lee Thean Hock with Sterling, Iona Fairlight Hawken, Quint Newcomer with Sola, Mark Urban with Mackie, Liam M. Carr

Small Photo-Top: Christian Wippermann, Colin C. O'Brien, Michel E. Woodard, Christian C.Lentz, Scott Hedges; Bottom: Tim Lasocki, Matthew Michael Fladeland, Yinlan Zhang, Abigail B. Sarmac, Michael E. Montag, Eric P. Palkovacs, William G. Caldicott

Left Margin: Ragnhildur Sigurdardottir, Michael Terrell

Right Margin: Jennifer Wells, Katina Dove Henderson, Jessica Morton

Class of 2001 Officers

Agents
Gregory C Jones, M.E.M.
Georgia Silvera Seamans, M.E.M.

Secretaries
Leigh Jackson Cash, M.E.M.
Adam Sebastian Chambers, M.E.M.
Jennifer Wyman Grimm, M.F.

Class of 2001 List

Ms. Kristal Racasa Aliyas, M.E.M.
Ms. Donna Duckjwa An, M.E.M.
Ms. Alexandra C.M. Baillie, M.E.M.
Ms. Elizabeth F. Baker, M.E.M.
Mr. Sanjay S. Baliga, no degree listed?
Mr. Frank Joseph Barros, M.F.S.
Mr. Michael Anthony Benjamin, M.E.Sc.
Ms. Cordalie Benoit, M.E.M.
Eric G.N. Biber, Esq., M.E.Sc.
Ms. Marcela Beatriz Bocchetto, M.E.M.
Ms. Andrea Blanche Brewer, M.E.S.
Mr. Daniel Joseph Byrd, M.E.M.
Ms. Heather A. Cabrera, M.E.S.
Mr. William George Caldicott, M.E.Sc.
Ms. Adriana Casas, M.E.M.
Ms. Leigh Jackson Cash, M.E.M.
Ms. Kerry Michele Cesareo, M.E.M.
Mr. Rajendra Kumar Chaini, M.F.
Mr. Adam Sebastian Chambers, M.E.M.
Ms. Sam Yee Chan, M.E.M.
Ms. Karma Kunzang Chhimi, M.E.M.
Mr. Matthew Roberts Clark, M.E.M.
Ms. Kristen V. Clothier, M.F.
Mr. John Edward Daly, M.E.S.
Mr. Dechen Dorji, M.E.M.
Ms. Mariana U. Du Brul, M.E.M.
Ms. Roberta Phyllis Elias, M.E.M.
David S. Ellum, M.F., Ph.D. ‘07
Mr. Eden Austero Enclona, M.E.M.
Ms. Maria C. Fandino Orozco, M.E.M.
Ms. Lianne Fisman, M.E.Sc.
Mr. Matthew Michael Fladeland, M.F.S.
Ms. Mary Elizabeth Ford, M.E.M.
Mr. Herrick Sanford Fox, M.F.S.
Uromi Manage Goodale, M.F.S., Ph.D. ‘09
Ms. Jennifer Wyman Grimm, M.F.
Ms. Catherine Claire Guimond, M.E.M.
Ms. Aarti Gupta, Ph.D.
Ms. Katina D. Hanson, M.E.M.
Ms. Catherine Judith Hardy, M.E.M.
Mr. Scott Andrew Hedges, M.E.M.
Mr. Peter John Hill, M.E.M.
Mr. Matthew Joseph Hollamby, M.E.M.
Ms. Ellen Ai-Lin Huang, For
Ms. Marjorie Huang, M.E.M.
Ms. Rusaslina Idrus, M.E.Sc.
Mr. Omari Omer Ilambu, M.E.Sc.
Mr. Jesse D. Johnson, M.E.M.
Mr. Gregory C Jones, M.E.M.
Ms. Stephanie Hanna Jones, M.E.M.
Mr. Christian F. Kemos, M.E.M.
Mr. Dong-Young Kim, M.E.M.
Dr. Aya Hirata Kimura, M.E.S.
Ms. Pia Marili Kohler, M.E.Sc.
Ms. Lisbet Birgitta Kugler, M.E.Sc.
Pradeep Kurukulasuriya, M.E.Sc., Ph.D. ‘06
Ms. Ashley Graves Lanfer, M.E.Sc.
Ms. Heather Lorraine Langford, M.E.S.
Mr. Eugene Thean Hock Lee, M.E.M.
Mr. Christian Cunningham Lentz, M.E.Sc.
Ms. Laura Lynne Letson, M.E.M.
Mr. Christopher Joseph Losi, M.F.
Mr. Jeff William Luoma, M.F.
Ms. Jane Elizabeth MacLellan, M.E.M.
Ms. Smita J. Malpani, M.E.S.
Ms. Lisa Magda Max, M.E.M.
Ms. Tracy A. Melbihess, M.E.M.
Mr. Michael Edward Montag, M.E.M.
Ms. Mari Morikawa, M.E.M.
Ms. Jessica E. Morton, M.E.M.
Mr. Barry Ross Muchnick, M.E.Sc.
Ms. Chie Nakaniwa, M.E.M.
Mr. Lech Lee Naumovich, M.E.Sc.
David W. Newcomer V, M.E.M., Ph.D. ‘07
Mr. Christopher Markley Nyce, M.E.M.
Colin Casey O'Brien, Esq., M.E.M.
Mrs. Valerie F. O'Donnell, M.F.
Mr. Calvin E. Ohlson-Kiehn, M.F.
Ms. Kristen Mary Ohlson, M.F.
Ms. Michel Woodard Ohly, M.E.M.
Mr. Andrew Christopher Oishi, M.E.M.
Ms. Jennifer Carrie Osha, M.F.
Ms. Noriko Oshima, M.E.Sc.
Mr. Jonathan Edward Padwe, M.E.Sc.
Eric P. Palkovacs, M.E.Sc., Ph.D. ‘07
Mr. Robert Baxter Powell, M.E.M.
Ms. Shimona Annoor Quazi, M.F.S.
Ms. Liana Gillane Reilly, M.E.M.
Mr. Luis Gustavo Rodriguez, M.E.M.
Ms. Diane Russell, M.E.M.
Ms. Maud Sandbo, M.F.S.
Mr. Richard Emil Sappe, M.E.M.
Ms. Abigail Bagasao Sarmac, M.E.Sc.
Ms. Georgia Silvera Seamans, M.E.M.
Ms. Marina Sekine, M.E.M.
Mr. Gregg Serenbetz, M.E.M.
Mr. William Gordon Shipp, M.Phil.
Ms. Sasha Silver, M.F.
Ms. Melissa Jeanne Slotnick, M.E.Sc.
Ms. Martha McCormick Smith, M.E.M.
Mr. Scott William Smith, M.E.M.
Mr. Michael Steven Sterner, M.F.
Mr. Mochammad Luthfi Susanto, M.E.Sc.
Mr. Roger Taylor, M.E.M.
Mr. Julio C. Teran Murphy, M.E.M.
Mr. Michael Van Terrell, M.E.M.
Ms. Anna V. Tikina, M.F.S.
Tracy Leigh Triplett, Esq., M.E.M.
Mark C. Urban, M.E.Sc., Ph.D. ‘06
Mr. Charles Lincoln Vaughan, M.E.Sc.
Ms. Anna Birgitta Viggh, M.E.M.
Mr. Ray Ken Wan, M.E.M.
Ms. Jennifer Lynn Wells, M.E.M.
Mr. Bruce Eugene Westerman, M.F.
Ms. Allison Hart Willcox, M.E.M.
Mr. Joshua Henry Wilson, M.E.Sc.
Dr. Christian Joachim Wippermann, M.F.
Mr. Mark Harry Wishnie, M.F.S.
Mr. James Willard Woodworth Jr, M.E.M.
Ms. Karma Yangzom, M.E.M.
Ms. Deki Phuntso Yonten, M.E.M.
Ms. YinLan Zhang, M.E.M.
Mr. Yujun Zhang, M.E.M.
Ms. Qian Zhu, M.E.M.
Ms. Kim Ziegelmayer, M.E.M.
Ms. Lisa S. Ziv, M.E.M.
Share this page: