Class of 1997

F&ES Class of 1997

Class of 1997 Photo Caption

Front Row (left to right): Jose Rene Argueta, Jonathan Kohl, Chado Tshering, Puff and Jeannie McLain, Jessie Coty, Tonja Opperman, Jennifer Griffin, Shana Liberman, Jill Ory, Adrian Fabos and Sheila, Tom Baginski, Carlos Gonzalez and Salsa, Amanda Wojtalik, Jose Terrasa-Soler, Sally Milliken and Emma, Heng-Jui Chang

Second Row: Daniel Gross, Josh Reid, Kelly Keefe, Karen Westley, Anita Sundari Akella, Keegan Eisenstadt, Mary Tyrrell, Maya Loewenberg, Shalini Ramanathan, Jane Davenport, Paul Calzada, Iliana Ayala, Jennifer Rusiecki, Geraldine Lee, Cristin Tighe, Tomohiro Shibayama, Praveen Khilnani, Seth Cook, Paulo Barreto

Third Row: Todd Campbell, Jonathan Barron, Nick Slosser, Rob Naeser, Gus LeBreton, Shauna Swantz, Jay West, David Pinney, Curtis Hinman, Huma Ulgen, Jeff Stewart, Scott Rehmus, Kristen Needham, Madeline Kass

Fourth Row: Alex Finkral, Eva Garen, Paul Ringgold, Elliott Mainzer, Deb Weiner, David Galt, Tolan Steele, Alden Whittaker, Brett Evans, Roger Landivar, John Lamoreux, David Kaczka, William Stanley, David Gaillard

Fifth Row: Lori Bird, David Konisky, Casey Cordes, Teresa Hock, Darius Szewczak, Ellen Denny, Victoria Hornbostel, Jeff Adams, Sanghyun Woo, Megan Murphy, Alexander Evans, Erik Wohlgemuth, Megan Ryan, Jeff Albert

In Tree: Shana Strongin, Elizabeth Saxton, Chris Page

Not pictured: Nancy Alderman, Timothy Bishop, Christina Cromley, Douglas Elliott, Steve Lomax, Mary McArthur, Peter Pinchot, Larry Rogero, Helene Wade, Norman Waite

Class of 1997 Officers

Agents
Adrian Christopher Fabos M.F.
David L. Galt M.E.M.
Praveen Khilnani M.E.M.
Jeffrey Stewart M.E.S.

Secretaries
Paul Calzada M.E.M.

Board Members
David L. Galt M.E.M.
Mary L. Tyrrell M.F.S.

Class of 1997 List

Mr. Jeffrey A. Albert M.F.S., Ph.D. '02
Mrs. Nancy Osterweis Alderman M.E.S.
Ms. Shauna Alexander M.F.S.
Jose Rene Argueta Maradiaga M.E.S.
Ms. Maria Iliana Ayala M.F.S.
Mr. Thomas Anthony Baginski M.E.S.
Mr. Jonathan E. Baillie M.E.S.
Mr. Paulo G. Barreto M.F.S.
Mr. Jonathan Solomon Barron M.E.S.
Ms. Lori Audra Bird M.E.M.
Mr. Timothy William Bishop M.E.S.
Dr. Lincoln H. Bormann D.For.
Ms. Stacy Ritter Brown M.E.S.
Mr. Paul Alexander Calzada M.E.M.
Mr. Todd Robert Campbell M.E.S.
Mr. Heng-Jui Chang M.E.S.
Mr. H. Casey Cordes M.F.
Ms. Jessie Denise Coty M.E.M.
Ms. Christina M. Cromley Bruner M.F.S., Ph.D. '02
Jane Davenport McClintock, Esq M.E.S.
Ms. Ellen G. Denny M.F.S.
Mr. Keith Mark Eisenstadt M.F.S.
Mr. Douglas Campbell Elliott M.E.M.
Alexander M. Evans M.F., Ph.D. '06
Mr. Adrian Christopher Fabos M.F.
Mr. Alex Jay Finkral M.F. , Ph.D. '05
Mr. David A. Flannery M.E.M., M.B.A.
Mr. David Lee Gaillard M.E.S.
Mr. David L Galt M.E.M.
Ms. Eva Jennine Garen M.E.S., Ph.D, '05.
Ms. Patricia Isabel Garffer M.E.M.
Mr. Carlos Alejandro Gonzalez M.E.S., Ph.D. '03
Ms. Jennifer Susan Griffin M.E.S.
Mr. Daniel A. Gross M.E.M. '98
Mr. Carlos F. Guindon D.For.
Mr. Brett D. Hartman M.F.S.
Mr. Curtis Hennings Hinman M.E.S.
Ms. Teresa Lynn Hock M.F.
Ms. Victoria Lynn Hornbostel M.E.S.
Ms. Kristen A. Jordan M.E.M.
Mr. David Eugene Kaczka M.E.S.
Mr. Hironori Kamemoto D.F.E.S.
Ms. Madeline June Kass M.E.S.
Ms. Kelly Jean Keefe M.F.S.
Mr. Praveen Gopaldas Khilnani M.E.M.
Mr. Jonathan Kohl M.E.M.
Ms. Liga Mara Krikis M.E.M.
Mr. Andrew Patrick Le Breton M.E.M.
Ms. Geraldine Lay Choo Lee M.F.S.
Ms. Shana Hope Liberman M.F.
Mr. Steven Brett Lomax M.E.M.
Prof. Patrick H. Martin M.F.S. '98
Ms. Mary E. McArthur M.E.S.
Ms. Jean E. Triol McLain M.F.S.
Mr. Martin Medina-Martinez Ph.D.
Ms. Sally Tinker Milliken M.E.S.
Ms. Wendy Naysnerski Morrison D.F.E.S.
Mr. Robert Benjamin Naeser M.E.M.
Ms. Tonja Sue Opperman M.F.S.
Ms. Jill Alise Ory M.F.S.
Ms. Christina G. Page M.E.M.
Ms. Astrid Ute Palmieri M.E.S.
Ms. Catherine Genshlea Paris M.E.S.
Dr. Linwood H. Pendleton D.F.E.S.
Mr. David A.K. Pinney M.E.S.
Ms. Shalini K. Ramanathan M.E.M.
Mr. Sorrayut Ratanapojnard Ph.D. '01
Mr. Scott Frederick Rehmus M.F.S.
Mr. Josh M. Reid M.E.S.
Mr. Paul C. Ringgold M.F.S.
Mr. Larry Richard Rogero M.E.M.
Mr. Vasant K. Saberwal Ph.D. '97
Mr. Shigeo Sakai M.E.S.
Ms. Debra W. Shepherd M.E.S.
Mr. Tomohiro Shibayama M.F.S.
Mr. Nicholas Charles Slosser M.F.S.
Mr. Carter Patterson Smith M.F.S.
Mr. William G Stanley M.F.S.
Mr. Tolan Doak Steele M.E.S.
Mr. Jeffrey Scott Stewart M.E.S.
Ms. Shana Willie Strongin M.F.S.
Mr. Darius S. Szewczak M.E.M.
Mr. Jose J. Terrasa-Soler M.E.S.
Ms. Cristin Melissa Tighe M.E.M.
Mr. Chado Tshering M.F.S.
Ms. Mary L. Tyrrell M.F.S.
Ms. Huma Selda Ulgen M.E.S.
Mr. Dan G Utech M.E.S.
Mr. Roger L. Vaca-Diez M.E.S.
Ms. Catharina van Assendelft M.E.S.
Mrs. Helene H. Wade M.E.S.
Mr. Norman Waite III M.E.S.
Mr. William J. West, Jr. M.F.S.
Ms. Karen Margaret Westley M.F.S.
Ms. Alden M. Whittaker M.E.S.
Mr. Erik M. Wohlgemuth M.E.S.
Ms. Amanda Paige Wojtalik M.E.S.
Mr. Sanghyun Woo M.E.M.
Mr. Peter Lawrence Yolles M.E.S.
Share this page: