Class of 1996

F&ES Class of 1996

Class of 1996 Photo Caption

Top Row: Alfred Gonzalez III, Elisabeth Grinspoon, John Gunn, Adrian Leighton, Maria Von Der Pahlen, David Wright, Stephen Keim, Jennifer Pett-Ridge, John Barker, Luise Woelflein, Robin Sears, Julie Rothrock, Ryan Valdez, Lisa Clark, Paulette Frank, Danielle McCourt Typinski, Liga Krikis, Deron Chang, Ted Walsh, Jennifer Beck, Alison Ormsby, Peter Wilshusen, Walter Salazar, Michael O'Malley, Christina Cianfrani, Rachel Husted, Ian Mishalove, Bryan Foster, Matthew Norton

L. Stairs: Adena Messinger, Alison Fronk, Paige Rausser, Carter Smith, Joanne Sciulli, Richard Payne, Cathryn Poff, Michele Dash, Derek Halberg, William Martin, David Ganz, Andrea Lee

3rd Row: Jonathan Baillie, Stephen Dunn, David Newman, Michael Dorsey, Richard Osbaldiston, Jonathan Kaplan, Jonas Karosas, Boone Porter, Kristin Saltonstall, Ted Wickwire, Robert Fitzgerald

R. Stairs: Brett Hartman, Gary Barrett, William Joson, Gene Peck, Miel Corbett, Benjamin Becker, Thomas Poczkalski Jr., Derek Denniston, Nathan Frohling, Christopher Hanson, Philip Huffman, Duncan Schmitt, Ted Schwartz, Dan Utech, Astrid Palmieri

2nd Row: Sarah Hick, Lara Nachiem and Baby Joseph, Saleem Ali, Sharon Katz, Erin McKenna, Matthew Udziela, Cami Kloster, Christopher Lotspeich, Patricia Garffer, Katie Genshlea, Julie Greenberg, Peter Yolles, Thomas Ballantine, Topher Buck, John Peters, Karen Beard, Stacy Ritter, Kristen Phelps, Marcia Reed, Elizabeth Esser, Shunichi Komabayashi, Gary and Sam Dunning, Lloyd Raleigh, Larry Nussbaum, Joe Burckle, David Hadley, Jared Hardner, Elizabeth Malek-Zadeh, Damen Hauswald

Front Row: Christine Cain, Kate Shallcross, Alice Poirier Smith, Andrea Kivi, Rhonda Williams, Namrita Kapur, Anne Reynolds, Jigme Palden, Ali Jalili, Kathleen Bannon, Chou-Jen Chen, Hsiao-Man Yu, Shigeo Sakai, Antoinette Wannebo, Jennifer Thorne

Class of 1996 Officers

Agents
Mr. Derek E. Halberg M.F.
Mr. Christopher T. Hanson M.E.M.
Ms. Kristen Phelps M.E.S.

Secretaries
Ms. Kathryn A. Pipkin M.E.S.
Ms. Julie A. Rothrock M.E.S.

Class of 1996 List

Tanka P. Acharya M.F.S.
Mr. Saleem H. Ali M.E.S.
Ms. Jennifer Thorne Amann M.E.S.
Ms. Susan I. Ask M.E.S. '99
Mr. Matthew R. Auer Ph.D.
Mr. Thomas T. Ballantine M.E.S.
Ms. Kathleen E. Bannon M.F.S.
Dr. John C. Barker M.E.S.
Ms. Alison Fronk Barlow M.E.S.
Mr. Gary C. Barrett M.E.S.
Karen H. Beard M.E.S., Ph.D. '01
Dr. Benjamin H. Becker M.F.S.
Mr. Christopher W. Buck M.F.S.
Mr. Joseph H. Burckle M.E.S.
Ms. Christine E. Cain M.E.M.
Mr. David G. Casagrande M.F.S.
Mr. Deron N. Chang M.F.S.
Ms. Chou-Jen Chen M.E.S.
Mr. Ronald C. Cherry M.E.S.
Ms. Christina M. Cianfrani M.E.S.
Ms. Lisa M. Clark M.F.S.
Mrs. Sharon K. Cooper M.E.S.
Ms. Miel R. Corbett M.F.S.
Ms. Michele S. Dash M.E.M.
Mr. Joseph B. DeNicola M.E.S.
Mr. Derek C. Denniston M.E.S.
Dr. Michael K. Dorsey M.F.S.
Mr. Stephen V. Dunn M.E.S.
Mr. Gary W. Dunning M.E.S.
Mr. Andreas D. Eicher M.E.S.
Mr. Bret D. Elderd M.F.S.
Ms. Elizabeth A. Esser M.E.S.
Mr. Robert H. Fitzgerald M.E.S.
Mr. Bryan C. Foster M.F.S.
Ms. Paulette S. Frank M.E.M.
Mr. Nathan M. Frohling M.E.S.
Mr. David J. Ganz M.E.S.
Mr. Alfred Gonzalez III M.F.S.
Ms. Julie E. Greenberg M.E.S.
Ms. Elisabeth J. Grinspoon M.E.S.
Ms. Kasia J. Grisso M.E.S.
Mr. John S. Gunn M.F.S.
Ms. Gina L. Gutierrez M.E.S.
Achyut R. Gyawali M.F.S.
Mr. David A. Hadley M.E.S.
Mr. Derek E. Halberg M.F.
Mr. Christopher T. Hanson M.E.M.
Mr. Jared J. Hardner M.F.S.
Ms. Elizabeth A. Hartmann M.F.S.
Damen R. Hauswald M.E.S.
Ms. Sarah R. Hick M.E.S.
Mrs. Andrea K. Hood M.E.M.
Mr. Philip B. Huffman M.E.S.
Mr. Ali Jalili M.E.S.
Mr. William F. Joson M.E.S.
Mr. Jonathan R. Kaplan M.E.M.
Ms. Namrita Kapur M.E.M. '97
Mr. Jonas Karosas M.E.M.
Mr. Stephen P. Keim M.E.M.
Ms. Cami L. Kloster M.E.S.
Mr. Shunichi Komabayashi M.E.S.
Prof. Christian A. Kull For.
Mrs. Andrea S. Lee M.F.S.
Mr. Adrian Leighton M.E.S.
Mr. Christopher C. Lotspeich M.E.S.
Ms. Elizabeth Malek-Zadeh M.E.S.
Mr. William W. Martin M.E.S.
Mr. Edmond D. McCarthy M.E.S.
Ms. Erin H. McKenna M.E.M.
Ms. Adena G. Messinger M.E.S.
Mr. Ian D. Mishalove M.E.M.
Mr. Lewis R. Nash M.E.M.
Mr. David A. Newman M.E.S.
Mr. Matthew Jack Norton M.F.S.
Mr. Lawrence Nussbaum M.F.S.
Ms. Ronke-Amoni Ogunsulire M.E.S.
Mr. Michael J. O'Malley M.E.S.
Ms. Rachel Husted O'Malley M.E.S.
Ms. Alison A. Ormsby M.E.S.
Mr. Richard J. Osbaldiston M.E.S.
Jigme Palden M.F.S.
Mr. Richard C. Payne M.F.S.
Mr. Edmund E. Peck M.E.S.
Mr. Charles J. Peters M.E.S.
Ms. Jennifer Pett-Ridge M.F.S.
Ms. Kristen Phelps M.E.S.
Ms. Kathryn A. Pipkin M.E.S.
Ms. Jennifer Beck Plourde M.F.S.
Mr. Thomas A. Poczkalski, Jr. M.E.M.
Ms. Cathryn L. Poff M.E.S.
Ms. Alice R. Poirier Smith M.E.M.
The Rev. H. Boone Porter, Jr.* M.E.S.
Mr. Edward L. Raleigh M.F.S.
Ms. Paige D. Rausser M.E.S.
Ms. Anne K. Reynolds M.E.S.
Mr. Richard D. Rheingans D.F.E.S.
Ms. Julie A. Rothrock M.E.S.
Mr. Walter F. Salazar M.E.S.
Ms. Kristin Saltonstall M.F.S. '98 Ph.D. '02
Mr. Duncan M. Schmitt M.E.S.
Ms. Kathleen M Schomaker M.E.M. '98
Mr. Theodore R. Schwartz M.E.S.
Ms. Joanne K. Sciulli M.E.S.
Ms. Robin R. Sears M.E.S.
Mr. Neil H. Sims M.E.S.
Mr. Brent L. Sohngen D.F.E.S.
Ms. Kristen S. Spencer M.Phil.
Mr. Scott H. Stoleson Ph.D.
Ms. Lara L. Swenson M.E.S.
Ms. Marcia J. Tobin M.F.S.
Ms. Danielle M. Typinski M.E.S.
Mr. Matthew K. Udziela M.E.S.
Mr. Ryan G. Valdez M.F.S.
Ms. Maria Von Der Pahlen M.E.M.
Mr. Edward M. Walsh M.E.S.
Ms. Antoinette V. Wannebo M.E.M.
Ms. Pamela A. Weiant M.E.S.
Mr. Ward T. Wickwire M.F.S.
Ms. Rhonda K. Williams M.E.S.
Mr. Peter R. Wilshusen M.F.S.
Ms. Luise A. Woelflein M.E.S.
Mr. David A. Wright M.E.S.
Hsiao-Man Yu M.E.S.

(*deceased)
Share this page: